Ultrazvučna Dijagnostika u Urologiji

Ultrazvučna dijagnostika u urologiji je medicinski postupak koji koristi ultrazvučne talase visoke frekvencije za vizualizaciju unutrašnjih struktura urinarnog sistema.

Ovaj neinvazivni dijagnostički alat omogućava lekarima da procene stanje organa kao što su bubrezi, mokraćni mehur, prostata, testisi i druge strukture povezane s urinarnim traktom.

Ultrazvučna dijagnostika u urologiji često se koristi jer je brza, bezbedna i ne zahteva izlaganje jonizirajućem zračenju.

Ovi pregledi često pomažu u postavljanju dijagnoza, praćenju tokom lečenja, kao i u redovnom praćenju pacijenata s određenim urološkim stanjima.

Priprema za pregled je obično jednostavna i ne zahteva posebne restrikcije ili promene u ishrani.

U zavisnosti od toga koji deo tela pregledate lekar će Vam tražiti da sednete ili da legnete.

Evo nekoliko ključnih aspekata ultrazvučne dijagnostike u urologiji:

Pregled bubrega:
Ultrazvučni pregled bubrega omogućava vizualizaciju veličine, oblika i strukture bubrega. Lekar može identifikovati eventualne abnormalnosti poput cista, kamenja, tumora ili upala.

Pregled mokraćnog mehura:
Ultrazvuk se često koristi za pregled mokraćnog mehura kako bi se procenila veličina, zidovi i prisustvo bilo kakvih nepravilnosti, kao što su tumori ili polipi.

Pregled prostate:
Ultrazvučna dijagnostika može se koristiti za procenu prostate, posebno u slučajevima sumnje na prostatu ili kod praćenja pacijenata s benignom hiperplazijom prostate (BHP) ili karcinomom prostate.

Pregled testisa:
Ultrazvučni pregled testisa omogućava lekarima da procene veličinu, oblik i strukturu testisa, te identifikuju eventualne promene poput cista, tumora ili varikoziteta.

Praćenje tokom uroloških procedura:
Ultrazvuk se takođe može koristiti tokom nekih uroloških procedura, kao što su biopsije prostate ili praćenje postupaka uvođenja katetera.

Praćenje mokraćnog protoka:
Dopunske tehnike, poput Doppler ultrazvuka, mogu se primeniti za procenu protoka krvi u krvnim sudovima povezanim s organima urinarnog trakta.

Kome su namenjeni kursevi i treninzi?

• Lekarima opšte prakse, specijalizantima, specijalistima i subspecijalistima raznih grana medicine koji žele da steknu osnovna, a zatim i napredna znanja i veštine za samostalno izvođenje ultrazvučne i kolor dopler dijagnostike.

• Lekarima koji su obučeni za obavljanje ultrazvučnih i kolor dopler pregleda, ali nisu u mogućnosti da obave dovoljan broj ultrazvučnih pregleda u svakodnevnom radu, kako bi ostali utrenirani za rutinsko obavljanje ultrazvučnih pregleda

• Lekarima sa iskustvom, koji žele da osveže svoje znanje, dobiju potvrdu (sertifikat) i bodove za produženje licence.

Počnite već danas !

Pozovite nas i proverite rasporede održavanja kurseva

  • +381 11 344 15 15